8 korakov za pripravo prijave na SME Instrument

Na spletnih straneh lahko najdete veliko napotkov kako pripraviti predlogo projekta za razpis SME Instrument, da bo le ta odobrena. Žal univerzalnega recepta ni, je pa smiselno upoštevati nekaj napotkov, kako se lotiti priprave dokumentacije.

Date: 23. 11. 2015

Korak 1: Ocenite idejo in svoje podjetje

Najpomembnejši korak celotnega postopka ocenitev ideje in podjetja, ki jo želi realizirati. Podjetniki se morajo zavedati potenciala svojega podjetja. Nekatera podjetja so primerna za prijavo na razpise za EU, nekatera pač niso. In na vodstvu podjetja je, da se zaveda prednosti in slabosti svojega podjetja. Lahko, da ideja ni primerna za prijavo (ni dovolj inovativna ali pa je kaj takega že na trgu), lahko pa da podjetje ni pripravljeno za širitev izven svojih ustaljenih meja.

Pri izbiri podjetij in njihovih idej skrbno pregledamo, tako podjetje kot tudi sam potencial projekta, najpomembneje pri vsem skupaj pa je, da verjamemo v idejo. Samo na ta način lahko skupaj s podjetjem predstavimo prepričljivo zgodbo.

Korak 2: State of the Art

Ko se podjetje in ideja skladata s smernicami EU je čas za naslednji korak, in sicer poglobljene raziskave. Skupaj s podjetjem razbijemo idejo na najmanjše kose, jo postopoma sestavimo, primerjamo s podobnimi idejami in analiziramo koncept. Skupaj se poglobimo v tehnologijo, trg, uporabnike, konkurenco, ipd. Organiziramo delavnice s podjetjem ter strokovnjaki z različnih področij, ki pokrivajo idejo ter jo skupaj razvijamo. Trudimo se pridobiti čim več najrazličnejših podatkov o ideji oziroma potencialnem projektu, razmišljamo tudi o možnostih neuspeha ideje in projekta.

Korak 3: Oblikovanje projekta

Projekt za prijavo na SME Instrument dejansko začnemo pisati pri "Section 3 Implementation". Predvsem zato, ker na način pridemo do informacij, kaj moramo narediti tekom študije izvedljivosti in definiramo posamezne korake, ki jih mora narediti podjetje za komercializacijo ideje. Izpostavimo prednosti in slabosti podjetja in ideje ter naredimo načrt kako v 6. mesecih pripraviti projekt in podjetje na naslednji korak.

Vsaka študija izvedljivosti je edinstvena. Nekateri elementi, kot na primer tržna raziskava, izdelava strategije o pravicah intelektualne lastnine, razvoj poslovnega modela, način identifikacije uporabniških zahtev, ipd. se lahko večkrat pojavljajo, vendar pa je končni rezultat vsega skupaj edinstven. Končni rezultat je odgovor na vprašanje, ki si ga je podjetje zastavilo pred komercializacijskim procesom.

Korak 4: Vpliv projekta

Vpliv oziroma učinek projekta je najpomembnejši del predloge projekta. Prikaže predvsem pot projekta oziroma ideje do končne realizacije in implementacije. Ta korak mora osvetliti in odgovoriti na vprašanje ali so na trgu končni kupci oziroma uporabniki, ki bodo predlagano rešitev uporabljali, ter ali je trg pripravljen na rešitev, ki jo ponujamo. Za projekt, ki ga pripravljamo, moramo prijavi predložiti številne dokaze in reference o trgu in končnih uporabnikih. Predlagana rešitev ne sme biti sama sebi v namen.

Korak 5: Odličnost (Excellence)

Ta del je pomembe, da naredimo vtis na ocenjevalce. Čeprav predloga za oddajo projekta nima predvidenega uvoda, je potrebno poskrbeti prav za to malenkost. Z odlično pripravljenim, kratkim in jedrnatim uvodom, lahko navdušimo ocenjevalca preden je sploh prebral kaj o projektu. V uvodu je potrebno izpostaviti:

  • Kaj je problem?
  • Kakšne rešitve ponuja trg?
  • Kakšno rešitev ponujamo mi in kaj je pri naši rešitvi inovativnega?
  • Kakšni so cilji študije upravičenosti in kako nas bo le ta pripeljala do naslednjega koraka?

Korak 6: Spišimo zgodbo kot zaključeno celoto

Največkrat narejena napaka pri pripravi dokumentacije za prijavo je nezaokrožena celota. Preverimo, da smo izpolnili vse želene predalčke, odgovorimo na vsa vprašanja in mislimo, da smo zadevo zaključili. Nam, ki pripravljamo projekt se navedena dejstva zdijo smiselna, vendar pozabimo, da bo prijavo bral nekdo, ki projekta ne pozna tako poglobljeno kot mi. Zadeve, ki se nam zdijo smiselne, za ocenjevalna ne bodo imele nobenega pomena, lahko se zgodi, da podane rešitve ne bo niti razumel. Ocenjevalcem moramo zato olajšati delo ter skozi branje predloga imeti cel čas njegovo pozornost. To najlažje dosežemo z skladno predstavljenim projektom, ki ima od začetka do konca rdečo nit, vsebina se mora povezovat in dopolnjevat.

Korak 7: Vizualizirajte svojo idejo

Slika pove več kot 1000 besed, zato predlogu projekta dodajte grafe, skice, ipd., ki natančneje pojasnjujejo vašo idejo.

Korak 8: Povzetek

Vsi projekti, ki se financirajo preko SME Instrumenta, 1. in 2. faza, imajo javno objavljen povzetek projekta. Pri pisanju povzetka zato imejte v mislih, da se bo preko tega vaš projekt prodajal v prihodnosti, ko/če bo seveda odobren.  

Za pripravo predloga projekta so ne glede na zgoraj napisano potrebni predvsem čas, trud, strokovnjaki, inovativna ideja in ekipa, ki verjame v to idejo.

Kliknite tukaj in se prijavite na delavnico in skupaj z našo pomočjo pripravite odličen projekti predlog, ki vam bo prinesel nepovratna sredstva. Zmagali smo že na treh projektih. Tokrat prenašamo znanje naprej. 

Help
Increase your chances - contact us. Do you need help with EU funding? Contact us
E-novice

NEWSLETTER

Interested to learn more through our newsletter?