Kako gre podjetjem, ki so dobila subvencijo v okviru SME Instrumenta

Subvencije, namenjene za razvoj inovativnih projektov, ki so na raziskovalno-razvojni stopnji od TRL 6 do TRL 9, torej igrajo pomembno vlogo pospeševalca razvoja podjetij ter posledično pripomorejo k izogibanju tako imenovani dolini smrti. Projekti, financirani v okviru druge faze SME Instrumenta, kot kažejo rezultati, omogočajo hitro rast podjetij, oblikovanje novih trgov in imajo hkrati tudi pomembne učinke na družbo.

Date: 4. 09. 2018

Članek je objavljen tudi v Financah. 

Evropska komisija je analizirala uspešnost projektov, ki so bili med prvimi financirani v programskem obdobju 2013–2020.

Dve tretjini inovacij, ki sta dobili subvencijo v okviru SME Instrumenta, sta uspešno vstopili na trg. To je pokazalo evalvacijsko poročilo evropske komisije o uspešnosti projektov, ki so bili med prvimi financirani v okviru SME Instrumenta, faza 2. V poročilo je bilo vključenih 70 mikro, malih in srednjih podjetij, ki so sredstva prejela med prvimi v programskem obdobju 2013–2020.

Subvencije, namenjene za razvoj inovativnih projektov, ki so na raziskovalno-razvojni stopnji od TRL 6 do TRL 9, torej igrajo pomembno vlogo pospeševalca razvoja podjetij ter posledično pripomorejo k izogibanju tako imenovani dolini smrti. Projekti, financirani v okviru druge faze SME Instrumenta, kot kažejo rezultati, omogočajo hitro rast podjetij, oblikovanje novih trgov in imajo hkrati tudi pomembne učinke na družbo.

Povečanje prihodkov in nova delovna mesta

SME Instrument je omogočil povečanje prihodkov pri dveh tretjinah podjetij, posledica tega pa je bilo tudi ustvarjanje novih delovnih mest.

Nepovratna sredstva, ki jih prijavitelj prejema neposredno iz Bruslja, pomembno vplivajo na investicijski proces, saj zmanjšujejo tveganje zasebnih investitorjev in omogočajo enkratne priložnosti za povezovanje in mreženje. Sedemindvajset odstotkov v študijo vključenih podjetij je namreč doseglo zelo velik uspeh na trgu, kar se kaže tudi skozi dodatna sredstva, pridobljena od zasebnih investitorjev po končanju projekta.

Omenjena raziskava še ni končana, saj je še 31,4 odstotka takih projektov, ki so s svojo inovativno rešitvijo ravno v fazi vstopa na trg, zato konkretnih prodajnih rezultatov še ne morejo pokazati – vendar so obeti za njihov uspeh zelo dobri. Le 8,5 odstotka podjetij projektov ni dokončalo zaradi stečaja podjetja ali prekinitve pogodbe o sofinanciranju.

Podjetja imajo največ težav v fazi predstavitve inovacije trgu

Izkušnje iz prakse kažejo, da imajo (predvsem mala podjetja in start-upi) največje težave v fazi predstavitve inovacije trgu, preden ta prinese prve prave prihodke. Zaradi neuspešnega premagovanja posledic negativnega denarnega toka v zgodnji fazi komercializacije mnoga podjetja zaidejo v tako imenovano dolino smrti, ki je nemalokrat za podjetja usodna.

Kot kaže poročilo, nepovratna sredstva, ki jih podeljuje SME Instrument, pomembno pripomorejo k premagovanju omenjene ovire. Druga faza SME Instrumenta namreč podjetjem omogoča pospešen tehnološki razvoj in krepi njihov položaj v fazi komercializacije – pripomore tudi pri pridobivanju investicij, človeških virov in opreme, ki je potrebna za dokončanje tehnološkega razvoja ter prodor na trg, sofinancira pa tudi postopek zaščite intelektualne lastnine.

Tržno naravnana shema

V poročilu je zapisano tudi, da se SME Instrument razlikuje od drugih podpornih shem predvsem v enkratni kombinaciji ukrepov. Namreč, SME Instrument je prva izrazito tržno naravnana evropska shema in ponuja fleksibilno in prilagodljivo sofinanciranje, ki povezuje izrazito tehnološko usmerjeno inovacijsko podporo (visoka subvencija in visoko sofinanciranje z možnostjo predfinanciranja) z "mehkimi" pristopi, ki obsegajo coaching podjetnikov in storitve pospeševanja poslovanja podjetij. Na razpis se lahko podjetja prijavljajo samostojno – oblikovanje konzorcijev ni obvezno, kar pa podjetju prihrani delovno obremenitev, ki sicer izhaja iz njihovega projektnega vodenja.

Združljiv je z nacionalnimi shemami

SME Instrument je primerljiv in združljiv z nacionalnimi in lokalnimi shemami sofinanciranja, ki pogosto ciljajo na druge stopnje tehnološkega razvoja in ne ponujajo enake kombinacije orodij kot SME.

Evalvacijsko poročilo še ugotavlja, da SME Instrument pripomore h kritičnim elementom, ki vodijo do uspešnega vstopa na trg:

  • potrditev trgov,
  • pospešena komercializacija,
  • novi izdelki in storitve,
  • vstop na nove trge in rast na novih trgih,
  • potencial doseganja visoke tržne vrednosti na novih in/ali spremenjenih trgih.
Help
Increase your chances - contact us. Do you need help with EU funding? Contact us
E-novice

NEWSLETTER

Interested to learn more through our newsletter?